هموار فایل

مرکز دانلود و خرید و فروش فایل

دانلود مقاله معرفی کتاب در زمینه تفاوت حق و حکم

فقه پويا و بي­بديل تشيّع که از ديرباز و ابتداي ظهور اسلام، در تبيين و تفسير احکام الهي، جايگاه رفيعي را به خود اختصاص داده، دانشي است به سان زباني گويا براي نصوص و گفتارهاي ديني که به تمام حوزه­هاي زندگي آدميان مربوط­اند. از اين­رو اهميت و شايستگي آن براي اداره زندگي بشر، پيوسته مورد تأکيد هر ديده حقيقت­بين قرار گرفته است.

در دنياي امروز که بازار تئوري­هاي نظري براي اداره زندگي انسان گرم است و هر يک از محافل بين­المللي براي حفظ منافع دنيوي خود، نسخه­هاي پُر زرق و برق ارائه مي­نمايند، بشر امروز به خوبي و وضوح پي­برده است که هر يک از اين تئوري­ها، عمري محدود و ناپايدار دارند و به سان ابري زودگذر، بر بالاي زندگي آدميان عبور مي­کنند.

فقه شيعه در چنين شرايطي، با سابقه­اي هزار و چهارصد ساله و با تکيه بر وحي و عقل، پيوسته صلابت خود را در ارائه راه حل­هاي منطقي، علمي و ديني براي اداره امور به اثبات رسانده؛ و در ميان روش­ها و متدهاي ارائه شده براي زندگي انسان، قامتي بس بلند و پرچمي هميشه برافراشته دارد. فقه شيعي با واقع­بيني نسبت به نيازهاي مادي و معنوي انسان­ها، بر پويايي خود در مقابل پرسش­ها افزوده است. از اين­رو، خدمت به فقه و صرف عمر در پيرامون آن، خدمت به دين و تمامي بشريت است.

 

در اين­جا، ذکر نکاتي چند لازم به نظر مي­رسد:

ضرورت بحث «حق و حکم»:

حق و حکم، دو موضوع مرتبط با يکديگراند که پيوسته در عبارات فقها و علماي حقوق، پيرامون آنها سخن به ميان آمده و بررسي­هاي ارزش­مندي نيز در اين زمينه صورت پذيرفته است. ولي يک بررسي کاملاً مستقل زيربنايي که بخواهد ماهيت و خصوصيات هر يک از اين دو را به صورت تطبيقي، از ديدگاه فقهاي شيعه و اهل سنّت و علماي حقوق، مطالعه کند و مورد دقت قرار دهد و از طرف ديگر، مسائل مهم اين بحث را در يک مجموعه گرد آورد، انجام نگرفته است. اين رساله با هدف پاسخ به اين نياز اساسي و روشن نمودن ابعاد مختلف بحث و کاربردهاي عملي آن در فقه و حقوق فراهم آمده است.

سابقه بحث:

در عبارات و کلمات فقهاي پيشين، مطالب ارزنده­اي در اين زمينه وجود دارد. با يک نگاه کلّي به مباحث مطرح شده، مي­توان گفت: در مراحل آغازين بررسي­ها در اين زمينه، حق، به عنوان يکي از موضوعات اساسي مورد مطالعه، در فقه مطرح بوده و اغلب بررسي­ها درباره حکم در علم اصول صورت گرفته است. علاوه براين، بيش از آنکه ماهيت حق و خصوصيات آن بررسي شود، به اقسام حق از قبيل تقسيم آن به حق­الله و حق­الناس و تقسيم آن به لحاظ اثبات آن با شهادت و قسم، توجه شده است.

بتن وتوسعه پایدار و تاثیر آن بر محیط زیست

  پاورپوینت قابل ویرایش می باشد دانلود پاورپوینت و pdf بتن وتوسعه پایدار وتاثیر آن بر محیط زیست و بازیافت بتن   -۱مقدمه -۲تعریفی از بتن وتوسعه پایدار -۳...
صفحات: 36
فرمت: پاورپوینت و pdf
37,000 ریال

طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی مـهـد کـودک

طرح توجیه فنی ، مالی و اقتصادی مـهـد کـودک با ظرفیت پذیرش ٧۵کودک در سال موضوع طرح مهد کودک با ظرفیت پذیرش ٧۵کودک در سال محل اجرای طرح : قابل اجرا در کلیه مناطق شهری کشور ...
صفحات: 17
فرمت: word قابل ویرایش
30,000 ریال

خرید و دانلود کتاب مفتاح الطلاسم کنوز طلسم نامه

در این کتاب ارزشمند از انواع روشهای کشف و جابجایی دفینه ها , شق الارض گنج ها و موکلان دفینه ها, روشهای علمی دفینه یابی , سرمه های بسیار مخصوص و کامل برای دیدن گنجینه ها و ارواح و ا...
صفحات: 225
فرمت: pdf
300,000 ریال