هموار فایل

مرکز دانلود و خرید و فروش فایل

پاور پوینت مقاله اسکوپ و انواع روش های اسکوپ کردن

اسکوپ کردن نما های سنگی

 

history-scope-of-the-facade-made-of-stone

این مقاله قابل ویرایش می باشد

اتصالات دوغابی سنگ با نما به این شکل بود که پس از مدتی سنگها با جذب آب کمتر مثل گرانیت از نما جدا می شد و از روی نما می افتاد .

پس از آن برای حل این مشکل سنگ را به نما پیچ و رول پلاک می کردند اما پیچ پس از مدتی زنگ می زد و موجب خراب شدن سنگ می شد .

اسکوپ کردن سنگ نما

به مجموعه عملیاتی که موجب اتصال بهتر سنگ نما به ملات و بدنه پشت آن شود را اسکوپ می گویند.

انواع اسکوپ سنگ نما

۱٫مهار سنگ نما به روش سیم گالوانیزه

تعریف : در این روش پیش از نصب سنگ ، شیارهایی را به کمک دستگاه فرز بر روی لبه‌های سنگ ایجاد نموده و سپس سیم‌های گالوانیزه را به صورت ضرب دری از شیارها عبور می‌دهیم .

بدین ترتیب با قرار گرفتن ابن سیم‌ها در دوغاب ریخته شده در پشت سنگ اتصال مقاومتی میان سنگ و ملات پشت آن ایجاد شده است.

  1. ۲. اتصال به روش پیچ و رول پلاک

تعریف : بعد از اجرای نما ، سنگ نما را به ملات و بدنه پشت سنگ پیچ و رول‌پلاک می‌کنیم .

  1. مهار سنگ به روش چنگک اسکوپ

تعریف : در اینجا از قلابی کوچک که از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد استفاده می‌نمایم که به آن چنگک اسکوپ میگویند.

در این روش می توان از اتصالت چسبی یا به وسیله شیار در دو لبه بالا و پایین سنگ پلاک ایجاد نموده و پس از قرارگیری سنگ در محل مورد نظر خود به هنگام دوغاب ریزی چنگک اسکوپ را در شیار سنگ به طریقه نشان داده شده در شکل زیر قرار می‌دهیم و سپس دوغاب ریزی را انجام میدهیم و در رگ بعدی ناخن خم شده به سمت بالای چنگک را در شیار پایین سنگ قرار داده و بدین صورت گیر داری سنگ پلاک در محل خود کامل می‌شود.

  1. مهار سنگ توسط چسباندن تکه سنگ به پشت سنگ پلاک

تعریف : این روش که بسیار آسان و کم هزینه می‌باشد در موارد نادری استفاده می‌شود ولی در صورت عدم دسترسی به سیم اسکوپ و یا چنگک می‌توان از این روش استفاده نمود.

در این روش با چسباندن چند تکه سنگ به پشت سنگ پلاک به وسیله چسب سنگ گیر داری بین سنگ پلاک و دوغاب به نحو خوبی ایجاد می‌گردد. تکه سنگ‌ها میتوانند در ابعاد حدودی ۴ سانتی متر وبه ضخامت خود سنگ پلاک باشد «میتوان از خرده های خود سنگ پلاک استفاده نمود»

ولی در کل ضخامت تکه سنگ‌ها نباید مانع از شاقولی یا تراز کردن سنگ پلاک گردد.

نیو اسکوپ

کلیه مصالح غیر فلزی ساختمان که به عنوان باربر یا بصورت تزیینی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند در صورتیکه دارای خاصیت مکندگی نباشند و یا مکندگی آن کافی نباشد در مجاورت ملات ، آب آن را به خود جذب نمی کنند که در این صورت چسبندگی بین مصالح و ملات به حد کافی نیست . یکی از این  مصالح سنگ می باشد که اغلب به عنوان نما ، حتی در مکان های مرتفع نیز استفاده می شود که در  صورت کنده شدن می تواند برای عابرینی که از زیر چنین جاهایی عبور می کنند خطر جانی داشته باشد و همچنین کنده شدن سنگ باعث لطمه خوردن به نمای ساختمان شده که برای تعمیر آن مجبور به صرف  هزینه و زمان زیادی هستیم.

واحد تحقیقات گروه عمرانی پس از بررسی روش های سنتی اسکوپ کردن  سنگ به نتایج قابل توجهی رسید و توانست با طراحی و ساخت بست اسکوپ سنگ « نیو اسکوپ » راهکاری را ارائه دهد که نکات منفی روش سنتی  را بپوشاند و بتواند جایگزین مناسبی برای روش سیم  اسکوپ باشد .

خواص ویژه نیو اسکوپ نسبت به روش های دیگر

برخلاف روش سیم اسکوپ که فقط نیروها توسط دو رشته سیم بالایی به صورت کششی تحمل می شود ، در استفاده از این روش ، نیو اسکوپها در محدوده های مختلف پشت سنگ در دل آن جای گرفته و با  تقسیم نیرو در چند نقطه ، سنگ را مهار می کند .

در روش سیم اسکوپ در گوشه های کار ، جایی که دولبه سنگ ، گوشه «زاویه»

به وجود می آورند ، معمولاً شیار ایجاد شده کنار یکی از سنگها قابل رؤیت می باشد ولی در این روش با توجه به قرار گرفتن نیو اسکوپ در پشت سنگ ، هیچ گونه محدودیتی در تعداد و محل قرار گرفتن اسکوپ وجود ندارد و استفاده از نیو اسکوپ ها گوشه های کار را بد نما نمی کند.

– در روش سیم اسکوپ سیم گالوانیزه نِما ، در شیار لبه سنگ بدون هیچ لایه محافظتی رها می شود ، وجود رطوبت و بخار حاصل از خشک شدن ملات از یک طرف و ناخالص بودن آلیاژ سیم از طرف دیگر احتمال خوردگی سیم را بیشتر نموده و در نتیجه امکان کنده شدن سنگ زیاد است ولی با توجه به اینکه نیواسکوپها در پشت سنگ و بین ملات مدفون می شوند ، احتمال خوردگی آنها کمتر است و در نتیجه  کیفیت بهتری نسبت به روش سیم اسکوپ دارد .

پاورپوینت انواع اتصالات در ساختمانهای فلزی

پاورپوینت انواع اتصالات در ساختمانهای فلزی به همراه تصاویر ، قابل ویرایش به همراه فایل pdf انواع اتصالات در ساختمانهای فلزی به شرح زیر است :   -۱انواع اتصالات ت...
صفحات: 28
فرمت: پاورپوینت و pdf
37,000 ریال

بتن وتوسعه پایدار و تاثیر آن بر محیط زیست

  پاورپوینت قابل ویرایش می باشد دانلود پاورپوینت و pdf بتن وتوسعه پایدار وتاثیر آن بر محیط زیست و بازیافت بتن   -۱مقدمه -۲تعریفی از بتن وتوسعه پایدار -۳...
صفحات: 36
فرمت: پاورپوینت و pdf
37,000 ریال